Standardy sieciowe istnieją praktycznie od początku Internetu. Nie mam na myśli żadnego aspektu sieci WWW, który do tej pory nie został ustandaryzowany.

WCAG 2.1 i rządowe standardy sieciowe w Kanadzie
Co to są standardy dostępności sieci?

Standardy sieciowe istnieją praktycznie od początku Internetu. Nie mam na myśli żadnego aspektu sieci WWW, który do tej pory nie został ustandaryzowany. Mimo to przez lata luźno przestrzegano wielu standardów, aż do niedawna, powiedzmy, że przez ostatnie 5 lat. Im bardziej populacja jest coraz bardziej zaznajomiona z Internetem, tym większa jest świadomość. Obecnie najmodniejszym aspektem standardów sieciowych są prawdopodobnie standardy dostępności.

Usługi – WCAGHelper

Standardy dostępności sieci to lista sugestii, które stały się standardem ISO (około 2012 roku). Udostępnia treści szerszemu gronu osób niepełnosprawnych, w tym ślepocie i niedowidzeniu, głuchocie i utracie słuchu, trudnościom w uczeniu się, ograniczeniom poznawczym, ograniczeniom ruchowym, zaburzeniom mowy, nadwrażliwości na światło i ich kombinacjom.

Obecnie WCAG 2.0 ma 3 poziomy zgodności: A, AA i AAA. Krótko mówiąc, im wyższe stają się, tym bardziej stają się wymagające. Jeśli na przykład weźmiemy Wytyczną 1.4, która mówi, że treść musi być rozróżnialna, wówczas 3 poziomy tej reguły będą oznaczać następujące ulepszenia:

  • Poziom A: Kolor nie jest jedynym wizualnym środkiem wskazywania działań, podpowiadania odpowiedzi lub rozróżniania elementów wizualnych.
  • Poziom AA: tekst i obrazy tekstu muszą mieć współczynnik kontrastu co najmniej 4,5: 1.
  • Poziom AAA: tekst i obrazy tekstu muszą mieć współczynnik kontrastu co najmniej 7: 1.

Oczywiście istnieją wyjątki od tych zasad, jak wyjaśniono na stronie wymagań zgodności WCAG: „Nie zaleca się, aby zgodność na poziomie AAA była wymagana jako ogólna zasada dla całych witryn, ponieważ nie jest możliwe spełnienie wszystkich kryteriów sukcesu na poziomie AAA dla niektórych treści . ” To powiedziawszy, poziom zgodności naprawdę zależy od publiczności, chociaż najwyższy tym szerszy, ponieważ najwyższy poziom obejmuje najniższy.

Zatem, jak stwierdzono, przestrzeganie WCAG jest ważne, ponieważ zapewnia dostęp do treści osobom niepełnosprawnym. Niektóre sektory społeczne (rząd, edukacja, zdrowie, ubezpieczenia, korporacje zaangażowane w odpowiedzialność społeczną itp.) Są zmuszone lub w ich najlepszym interesie do dostarczania informacji i usług szerszemu kręgowi ludności. Oczywiście oznacza to

dodatkowy wysiłek dla projektantów stron internetowych i programistów, którzy muszą sprawdzać swoją pracę w całym procesie produkcyjnym, wybierając spośród szerokiej gamy narzędzi do tego celu.

Pisanie artykułu o standardach rządowych jest przydatne, ponieważ to właśnie rządy na całym świecie starają się przestrzegać w tej dziedzinie bardziej niż ktokolwiek inny, ponieważ muszą zapewnić swoim społeczeństwom dostęp do usług w szerszym zakresie.

Teraz, ponieważ jesteśmy w Kanadzie i okazuje się, że radzimy sobie całkiem dobrze w tej dziedzinie w porównaniu z innymi krajami, mamy wystarczająco dużo zasobów, aby odbyć introspekcyjną wycieczkę po witrynach naszych rządów, przynajmniej na poziomie federalnym i prowincjonalnym.

RZĄD FEDERALNY

Biorąc pod uwagę, że Sekretariat Ministerstwa Skarbu Kanady udziela porad i zaleceń komitetowi ministrów Rady Skarbu na temat tego, jak rząd wydaje pieniądze na programy i usługi, jak reguluje i zarządza. W tym charakterze zapewnia dostęp do wszystkich polityk zatwierdzonych przez Radę Skarbu i powiązanych instrumentów dla organizacji w całym rządzie Kanady. Tak więc ta agencja rządowa nadzoruje regulację Wytycznych dotyczących dostępności stron internetowych rządu kanadyjskiego (patrz konkretne linki w tabeli na końcu).

Teraz, w oparciu o zasoby znalezione podczas pisania tego artykułu, rząd Kanady znacznie przekracza wysiłki prowincji. Nie tylko jest zgodny z wieloma standardami, ale ma również gotowe do użycia ramy, które są zgodne z takimi standardami dostępności.

Ale jak doszli do jego punktu? Cóż, niestety nasz rząd już dawno dostał się do działu WCAG w procesie sądowym: Jodhan kontra prokurator generalny Kanady. Tak więc, aby uniknąć procesów sądowych o dyskryminację ze względu na niepełnosprawność, opracowali własne ramy open source do użytku rządu federalnego (i oczywiście dla wszystkich innych, będąc projektem open source). Efektem tych starań jest Web Experience Toolkit (WET), całkiem imponujący framework oparty na Bootstrapie z wariantami dla Drupala, WordPressa i innych.

Większość, jeśli nie wszystkie, federalne strony internetowe są zgodne z WCAG 2.0 AA dzięki strukturze WET.

PROWINCJE I TERYTORIA

Większość stron internetowych prowincji kanadyjskich jest zgodna z WCAG 2.0 AA lub jest w trakcie takiego postępowania. Ta zgodność prowincji (lub niezgodność) dotyczy tylko prowincji

rządowa witryna internetowa, a nie jej miasta i gminy, które w większości przypadków nie są zgodne z wyżej wymienionym poziomem.

Na przykład prowincja Quebec ma nawet własną standardową nazwę sieciową (opartą na WCAG na różnych poziomach).

Kolumbia Brytyjska nie tylko podąża za WCAG, ale także ma własny system zarządzania treścią, chociaż na przykład Vancouver go nie przestrzega. Stwierdza jedynie, że „Witryna została zaprojektowana z myślą o osobach, które nie potrafią używać myszy” lub „aby pomóc naszym odwiedzającym, którzy są niedowidzący lub niewidomi, nasza witryna internetowa jest kompatybilna z oprogramowaniem do odczytywania zawartości ekranu”.

Ontario ma własną politykę dotyczącą ogólnej polityki dostępności nazwaną ustawą Accessibility for Ontarians with Disabilities Act (AODA), a Toronto, Ottawa, Kingston podąża za nimi, a mniejsze gminy są luźno przestrzegane, przynajmniej w sprawach związanych z siecią.

Aby uzyskać bardziej szczegółowy przegląd wszystkich prowincji, przedstawmy te informacje w tabeli, chociaż należy pamiętać, że poniższa tabela przedstawia wyniki do końca grudnia 2016 r., Aby w miarę upływu czasu linki mogły odzwierciedlać aktualizacje.

Zdefiniowane (do grudnia 2016 r.)

Rząd federalny

Open Source Framework
Standard w zakresie użyteczności sieciowej
Standard w zakresie dostępności sieciowej
Standard w zakresie interoperacyjności sieciowej
Standard dotyczący optymalizacji witryn internetowych i aplikacji dla urządzeń mobilnych

Zgodny z WCAG 2.0 AA
In Progress (by Dec. 2016)
Manitoba

Dostępność

Brak oświadczenia o zgodności WCAG
Unknown (by Dec. 2016)
New Brunswick

Witryna rządowa

Nie znaleziono strony ułatwień dostępu
Alberta

Standardy witryn internetowych rządu Alberty
PDF z zatwierdzonymi standardami serwisu

Zgodny z WCAG 2.0 AA
Wyspa Księcia Edwarda

Dostępność

Zgodny z WCAG bez określania poziomu (październik 2016)
Yukon

Witryna rządowa

Nie znaleziono strony ułatwień dostępu
Brytyjska Kolumbia

Dostępność sieci
Dostępny Internet w ramach „Dostępność 2024”
Przewodnik dla programistów
Pisanie dla sieci

Zgodny z WCAG 2.0 AA
Saskatchewan

Dostępność

Brak oświadczenia o zgodności WCAG
Nunavut

Witryna rządowa

Nie znaleziono strony ułatwień dostępu
Ontario

Jak udostępnić strony internetowe

Zgodny z WCAG 2.0 AA
Północno – zachodnie terytoria

Dostępność

Brak oświadczenia o zgodności WCAG
Quebec

Standardy sur l’accessibilité du Web (fr.)

Wykonany na zamówienie standard oparty na WCAG 2.0 A lub AA w zależności od przypadku.
Nowa Fundlandia i Labrador

Standardy i zasoby technologiczne
PDF z zatwierdzonymi standardami tworzenia stron internetowych

Zgodny z WCAG 2.0 AA

Comments are closed.